Ana Sayfa / Haberler / LİMONTEPE’DEKİ AYRIMCILIĞA KARŞI KAMUOYUNA DUYURUMUZDUR

LİMONTEPE’DEKİ AYRIMCILIĞA KARŞI KAMUOYUNA DUYURUMUZDUR

Basına yansıdığı üzere Karabağlar İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne mensup polislerin cemevimizin bulunduğu bölgede eğitim veren okullarımızdan Alevi ve Kürt kökenli 5’er öğrencinin ismini istemesi, ülkede var olan kaosu körüklemeye yönelik çirkin bir girişim olarak dikkat çekmiştir.
Yetkililerin, sözde bir yemek organizasyonuna davet edilmek üzere istenen bu öğrencilerimizin sunum ve seminerler verilmek suretiyle suça bulaşmalarını önlemek yönünde bir amacı olduğunu söylemeleri Alevi toplumu nezdinde hiç de inandırıcı karşılanmamıştır. Dahası, çocukların, gençlerin suça bulaşmalarını engellemek üzere yapılacak olan bu organizasyon için seçilen öğrencilerin Alevi ve Kürt olmaları; tam anlamıyla ahlak dışı, ayrımcı, ayrımcılığı körükleyici bir tutum olduğu gibi, o öğrencileri potansiyel suçlu ilan etmek demektir.
Özellikle, Gezi Parkı olaylarında Alevilerin ön plana çıktığı ve Kürtler’in PKK’yı desteklediği iddiaları, evvela devlet idarecilerinin bu ülkede yaşayan unsurlara yönelik ön yargılı bakış açısının açık bir ifadesidir.
Herşeyden önce şunu bilinmesini isteriz ki; biz Alevi toplumu olarak Hünkar Hacı Bektaş – ı Veli’nin “İncinsen de incitme” felsefesini kundaktaki bebeklerine öğreten ve çocuklarını bu kültürle büyüten bir kesimiz. Ancak, Pir Sultan Abdal gibi de zulme karşı direnme hakkımızı her zaman saklı tutarız. Gezi Olayları, yalnızca Aleviler değil, bu ülkede ezilen, yok edilmeye çalışılan, değerleri baltalanan herkesin yaşanılan bu baskı ortamına karşı bir irade hareketidir. Gezi Olayları’na katıldı diye öğrencilerimizi, gençlerimizi, çocuklarımızı günah keçisi haline getirmeye kalkışanlar, masum insanlara reva gördükleri bu muamelenin vebali altında kalırlar. Ayrıca, Gezi eylemlerine katılmak suç ise ve ceza gerektiriyor ise, bu memurlar önce “Gezi bizim onurumuzdur” diyen, talimat aldıkları hükümetin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na hak ettiği cezayı versinler.

Tükler de, Aleviler de, Kürtler de, Lazlar da, Çerkesler de, Abazalar da, Yörükler de, Türkmenler de, Araplar da, Hıristiyanlar da, Museviler de, tıpkı Sünniler gibi, tıpkı kendinden olmayana cefayı reva görenler gibi bu ülkenin asli unsurlarıdır. Bizler, Çanakkale’de birlikte savaştık, bizler tek yürek olarak Milli Mücadele Dönemi’nde yedi düvele karşı onurlu duruşu omuz omuza sergiledik ve bizler bu Cumhuriyet’in kuruluşuna maya çalanlardanız. Maraş’ta, Çorum’da, Gazi’de, Sivas’ta cefa çektirilen, buna karşın yaşadığı ülkeye ihanet etmekten her daim imtina eden bir toplumuz. Ve yine iddia ediyoruz ki; biz bu ülkeyi, şu anki idarecilerden daha çok seviyor ve daha çok koruyoruz. Bu nedenle de bize, çocuklarımıza reva görülmek istenen bu muameleyi kınıyoruz. Hatta söz konusu muamelenin devam etmesi halinde olası bir kaosun yaşanmasından kaygı duyuyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle, her fırsatta bizimle birlikte olduğunu söyleyen başta Karabağlar Kaymakamımız olmak üzere, emniyet amirlerinden gerekli soruşturmayı başlatmasını, biz Aleviler üzerinde oynanan bu kirli oyunların sona erdirilmesi için duruma el koymasını da rica ediyoruz.

LİMONTEPE CEMEVİ YÖNETİMİ

Hakkında cemevi

Ayrıca Kontrol Ediniz

7035_735-5284234881

YENİ YÖNETİM KURULUMUZ İŞBAŞI YAPTI

Ehlibeyt İnanç – Eğitim ve Kültür Vakfı Limontepe Şubesi’nin olağan genel kurul toplantısı 13.3.2013 Pazar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir