Ana Sayfa / Haberler / Reyhanlı, Boğaz Köprüsü ve Gezi Parkı İle İlgili Kamuoyuna Duyurumuzdur!

Reyhanlı, Boğaz Köprüsü ve Gezi Parkı İle İlgili Kamuoyuna Duyurumuzdur!

Saygıdeğer Üyelerimiz,

Değerli Basın Mensupları,
Sevgili Canlar,

Son günlerde ülkemizin gündeminde önemli yer tutmaya başlayan olaylar, ne yazık ki toplumumuz nezdinde büyük yaralar açmaya başlamıştır.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen ve hepimizi derinden yaralayan bir drama yol açan patlamayla başlayan gündem silsilesinin yarattığı travma, İstanbul’da ihtiyaç duyulup duyulmadığı tartışmalı olan 3. Boğaz Köprüsü’nün isminin açıklanmasıyla devam etmiş ve son olarak Taksim’de yaşanan doğa katliamına direnen masum halka çektirilen zulümle doruk noktaya ulaşmıştır.
Toplumda büyük yaralar açan olayların ilki olan Reyhanlı’daki bombalı saldırının yaraları henüz sarılmamışken, “sözde” faillerin yakalandığının açıklanmasına rağmen, Reyhanlı’daki gerçeklerin araştırılmasına yönelik meclis teklifinin mevcut iktidar tarafından “kasten” reddedilmesi, kanayan yaraların daha da derinleşmesine neden olmuştur. Daha da önemlisi, Reyhanlı halkı kendi acısını yaşarken, özür dileme ziyaretinin bindirme kıtalar aracılığıyla miting havasına dönüştürülmesi ve olayla ilgili gerçeklerin su yüzüne çıkmasını sağlayan bir askerin tutuklanması, aslında bu olayın ne kadar gizemli, kuşku ve dehşet verici olduğunun göstergesidir.

Özellikle Hataylı kardeşlerimiz başta olmak üzere tüm Türkiye’de toplumsal bir travmaya neden olan bu olay, tazeliğini korurken, İstanbul’da ihtiyaç olup olmadığı tartışılagelen 3. Boğaz Köprüsü’nün ismi de ikinci bir travmaya neden olmuştur. Dayanışma, kardeşlik, hoşgörü ve barış duygularına en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde 3. Boğaz Köprüsü için “Yavuz Sultan Selim”in isminin ön plana atılması, en basit deyimle, toplumsal ayrışmayı körüklemeye yönelik arzuların açığa çıkarılmasından başka bir şey değil. Her ne kadar bazı televizyon kanallarındaki programlarda yaptıkları inkar edilse de, topluma “cici” gösterilmeye çalışılsa da Yavuz Sultan Selim’in Alevi toplumuna çektirdiği zulüm, reva gördüğü muamele ve katliamlar tarihsel kroniklerle sabittir. Bugün sayısı 25 milyonu aşan Alevi toplumu Yavuz Sultan Selim’in yaptıklarından haberdardır ve gelecek nesillerini de bu zulümlere karşı verilen ve destanlaşan mücadeleleri anlatarak büyütecektir. Alevi toplumu olarak, eğer böyle bir köprü yapılıyorsa, bu köprünün isminin bir zalimin adını taşımasını değil, Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Mevlana Celaleddin Rumi gibi gönül erlerinin adını taşımasını arzu etmekteyiz. Zira bu gönül erlerinin ismi daha çok sevgiyi, daha çok barışı, daha çok insanlığı çağrıştıracak ve İstanbul gibi bir memlekete de daha çok yakışacaktır.

Ancak, bu konudaki önerilere kulağını tıkayan zihniyetler, ne yazık ki Taksim’de bir “hiç” uğruna yok edilmek istenen “Gezi Parkı” meselesinde de aynı oligarşik tavrı sergilemişlerdir. Bir ağacın bile 72 insanın oksijen ihtiyacını karşıladığı bilimsel olarak kanıtlanmışken, söz konusu parktaki ağaçların bir beton yığını için katledilmeye çalışılması “insanım” diyen herkesin gönlünde derin yaralar meydana getirmiştir. Ancak böyle bir yaranın açılmasına razı olmak istemeyenler “yeşilini” korumak adına, “oksijenini” korumak adına en demokratik haklarını kullanarak bu katliama “dur” demek istemişlerdir. Fakat, ne yazık ki despotizmi kendilerine şiar edinenler, halkın taleplerini, hassasiyetlerini hiçe sayarak kendi menfaatlerinin derdine düşmüşler ve bu uğurda yüzlerce insana son zamanlarda emsali görülmemiş bir zulme maruz bırakmışlardır.

Ehlibeyt İnanç – Eğitim ve Kültür Vakfı Limontepe Şubesi’nin birer bireyi olmak şöyledursun, insan olmanın erdemini her daim yaşamak için nefes alan insanlar topluluğu olarak, Reyhanlı saldırısına sebep olan gizli elleri, 3. Boğaz Köprüsü’ne Alevi toplumunu kıyımdan geçiren Yavuz Sultan Selim’in ismini vererek toplumda infial yaratmaya çalışanları esefle kınıyor, Taksim’deki ağaç katliamını ve bu katliama “dur” demek isteyen masum insanlara çektirilen zulmü de protesto ediyoruz.

Saygılarımızla…

EHLİBEYT İNANÇ – EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI LİMONTEPE CEMEVİ
KARABAĞLAR – İZMİR

Hakkında cemevi

Ayrıca Kontrol Ediniz

7035_735-5284234881

YENİ YÖNETİM KURULUMUZ İŞBAŞI YAPTI

Ehlibeyt İnanç – Eğitim ve Kültür Vakfı Limontepe Şubesi’nin olağan genel kurul toplantısı 13.3.2013 Pazar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir